Субота, 04.05.2024, 08:38
Перший портал білявок!
Вітаю Вас Гість



Каталог статей
Головна » Статті » ЗДОРОВ'Я

Щорічний огляд у стоматолога й гінеколога – ознака культурної жінки
Просимо, щоб жінка прийшла в поліклініку...

– Однією з основних причин розвитку раку шийки матки є онкогенний штам вірусу папіломи людини. На цьому наголошує і цьогорічний нобелівський лауреат Гаральд цур Хаузен. У світі ведуть кампанію з імунізації проти цього вірусу. А як із цим у нас?

– Нині і в Україні йдеться про запровадження такої вакцинації. Вона насамперед ефективна для дівчаток, які ще не розпочали статеве життя. Це дасть змогу провес­ти профілактику зараження вірусом папіломи людини (а саме – онкогенними штамами) в майбутньому. Але спочатку треба переконати маму кожної дитини, що вакцинація є потріб­ною. А це вже завдання не онкогінеколога, а педіатрів, діль­ничних гінекологів, сі­мей­них лікарів.

В Україні це щеплення не є обов’язковим. Уже рік є офіцій­но зареєстрована вакцина, але вона не входить до державної програми з профілактики раку шийки матки.

Ми підтримуємо вакцинацію. Дуже добре, що її винайшли. Але в нашій країні імунізація не вирішує проблему – в нас є негаразди у скринінгу. Скри­нінг полягає в тому, щоб вибрати серед, здавалося б, здорових жінок, тих, які вже мають проб­леми. Для цього достатньо зробити дуже простий аналіз – цитологічний мазок на наявність онкологічних клітин. Він простий і безболісний.

Особливість раку в тому, що жінка може не відчувати якихось симптомів. Його можна виявити під час регулярних оглядів у гінеколога. Коли вже з’являються симптоми, як-от кров’янисті виділення, іноді з неприємним запахом, болі, то це вже не початок хвороби, а її маніфестація. У такому разі лікування значно складніше, ніж на початковій стадії. Тому просимо, щоб кожна жінка, попри зайнятість, прийшла до лікаря.

– Знаємо, що вірусні інфекції не завжди легко вилікувати. Як із папіломавірусом?

– Інфікованого можна вилікувати. Головне – виявити за­хворювання на етапі передпухлинного процесу. Вірус передається статевим шляхом. Треба робити все для того, щоб жінка не інфікувалася.

Основними причинами розвитку раку шийки матки є нездоровий спосіб життя, передовсім згубним для жінки є куріння, ранній початок статевого життя – в 14-17 років, коли епітелій шийки матки ще не дозрів і є вразливим до впливу різних збудників, часта зміна статевих партнерів, захворювання, які передаються статевим шляхом. Про це має знати кожна дівчинка, тому мусить бути відповідне виховання в сім’ї. Але чого може навчити мама, яка сама не володіє достатньою інформацією? Доцільно було б із перших класів школи ввести факультатив з основ здоров’я.

“Лікарняні” не вигідні завжди!

– Ерозія – теж одна з причин раку шийки матки?

– Ерозія – це порушення цілісності епітелію шийки матки. Статеві контакти в цей пе­ріод, які неминуче несуть із собою інфекції та мікротравми, можуть спричинити серйозні проблеми.

Наше завдання – виявити і пролікувати пацієнтку до появи онкозахворювання. Адже рак шийки матки формується майже 12 років! За цей період жінку обов’язково продіагностують на етапі передракової недуги. Але лише за умови щорічного огляду! Варто відзначити високу кваліфікацію акушер-гінекологів області. Всі вони володіють методами діагностики захворювань шийки матки. Цитологи міста й області не залишають поза увагою жоден мазок. Із боку лікарів зроблено все можливе для допомоги, тепер дуже важливо, щоб жінка нарешті прийшла. На неї вже чекають акушер-гінекологи в жіночих консультаціях, які мають усі необхідні інструменти для огляду. Тільки-но виникає найменша підозра, вони скеровують жінку в онкоцентр. Наша поліклініка на вулиці Ак. Єфремова працює з 9-ї до 18-ї. Крім того, відкрито кабі­нет онкогінеколога в приміщенні стаціонару на вул. Гашека, 2-а.

– Іще пам’ятаємо часи, коли медогляди були обов’язковими для всіх. Їх ненавиділи, але проходили...

– “Лікарняні” були не ви­гідні завжди. Під час регулярних оглядів можна діагностувати хворобу на ранній стадії, тож її легше лікувати. Нині кожен відповідає сам за себе. Відповідальність за своє здоров’я лежить на самій жінці. Ознака культурної жінки – прийти раз на рік до стоматолога й гінеколога! Можна, звичайно, нарікати на економічні проблеми, але необхідно усвідомити, що візит до лікаря має стати нормою.

– Як відомо, діагноз залежить від точності лабораторних даних. Але нині констатуємо, що не всі лабораторії несуть відповідальність за їх проведення. Не є дивиною, коли в деяких із них беруть біомате­ріал, але аналізи не проводять, видають довідки, в яких більш-менш прийнятні показники. А лікар, згідно з результатами таких “аналізів”, призначає лікування...

– Проблема в тому, що, на жаль, донині в медінститутах немає окремої спеціальності – лікар-цитолог. Створення її передбачено в рамках програми зі скринінгу раку шийки матки, є навіть спеціальний наказ МОЗ. Нині цитологи набували навичок на спеціальних курсах. Але занедбані хворі тому й занедбані, що не робили ніяких цитологій.

Лікування раку можливе!

– Яку тенденцію помічаєте останнім часом? Акція про­філактики виявилася ефективною?

– Захід відбувався вдруге. Для порівняння: торік участь у ньому узяли 26299 жінок, а цьогоріч – 49387! Цитологічно виявлено 421 патологію шийки матки. Жінок скеровано на консультацію в онкоцентр для дообстеження й подальшого лікування. Крім того, в диспансерну групу відібрали 2154 жінки, які потребують дообстеження та консультації мамологів із приводу новоутворів грудної залози. Лікарі поставилися з іще більшим розумінням, спрацювала також інформаційна кампанія у ЗМІ.

Вочевидь, проводитимемо такі акції і в майбутньому, ос­кільки це один із дієвих способів залучити жінок до профоглядів, що дасть змогу в багатьох випадках діагностувати захворювання на ранніх стадіях і провести відповідне лікування, як це роблять у всьому світі.

Початкову стадію раку шийки матки успішно лікують органозберігаючими методами, багато пацієнток потім народжують. Варто чітко розуміти – лікування раку можливе. Але можна стверджувати, що стовідсотковий ефект від лікування залежить від стадії хвороби.

Показником нашої роботи є так зване п’ятирічне виживання, виявлення раку на ранніх стадіях, охоплення лікуванням. Не всі жінки нині йдуть до лікаря, деякі не приходять по результати аналізів, доводиться їх шукати. Є категорія хворих, яка не вірить в офіційну медицину, йде до “бабок”. Тут спрацьовує психологічний момент: ми не гарантуємо наперед хороших результатів, а ці “спеціаліс­ти” гарантують. Жінка хоче почути якнайкращу інформацію. Ми говоримо, що лікуватимемо так, як заведено у світі, надамо адекватне до стадії хвороби, віку тощо лікування, але передбачити, чим воно завершиться, не можемо. Як правило, спрацьовує страх: операція, променева й хіміотерапія від­лякують жінок, натомість трави-компреси здаються альтернативою.

Акція дає змогу піти на огляд до висококваліфікованого спеціаліста, гарантує якість огляду й цитологічного дослі­дження, адже залучено лікарів найвищої категорії.

– Тема боротьби з раком у нашому суспільстві – одна з табуйованих. Можна ділитися досвідом виведення каміння з жовчного міхура, порадити хірурга, який грамотно “забере” друге підборіддя тощо. Натомість у Європі жінки, які пережили рак, публічно розповідають, як лікувалися, що відчували, що чи хто їх підтримувало. А українки залишаються наодинці з хворобою і депресією...

– Є реабілітація для жінок, які пережили видалення грудної залози, нею займається громадська організація “Амазонки”. Щодо раку шийки матки, то в нас цю роль беруть на себе лікарі – вони доводять, переконують, пояснюють: “Ти зобо­в’язана боротися, у тебе є майбутнє”. Ідея створення організації для реабілітації – непогана, але поки що рак шийки залишається дуже інтимним питанням.

Розмовляла Ірина Березовська

Львівська газета



Джерело: http://www.gazeta.lviv.ua
Категорія: ЗДОРОВ'Я | Додав: milagros (16.11.2008)
Переглядів: 1599 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Перший портал білявок! © 2024 |